BFEST 3 – Κοινωνίες σε Κίνηση

by

bfest

Τετάρτη 25/5
“ΚΟΙΝΩΝΙΕΣ ΣΕ ΚΙΝΗΣΗ”

ΟΜΙΛΙΕΣ:

19:00 «Εξεγέρσεις χωρίς ηγέτες- Συμβάντα Ελευθερίας στον Αραβικό Κόσμο»
Ομιλητές:
-Βαγγέλης Πισσίας (A Ship to Gaza)
-Lobna Darwish (Anarchist from Cairo – τηλεδιάσκεψη)
-Νίκος Χαραλαμπόπουλος (Αντιπολεμική Διεθνιστική Κίνηση)

21:00 «Από το Σιάτλ του 99 στο Κάιρο του 2011»
Ομιλητές:
-Bill Ayers (University of Illinois – ex Weather Underground, USA)
– Richard Day (Queen’s University, CAN)

ΕΡΓΑΣΤΗΡΙΑ:

19:00 «Ανταρσίες της Γνώσης & το Παγκόσμιο Πανεπιστήμιο»
Ομιλητής: -Gigi Roggero (EduFactory, ΙΤ)

21:00 «Το Στοίχημα της Αποανάπτυξης»
Ομιλητής: -Γιώργος Καλής (Autonomous University of Barcelona)

Πέμπτη 26/5
“ΔΙΑΡΡΗΓΝΥΟΝΤΑΣ ΤΟ ΧΩΡΟΧΡΟΝΟ”

ΟΜΙΛΙΕΣ:

19:00 «Ψηφιακή Αντίσταση & Κοινωνικά Κινήματα»
Ομιλητές:
-Aragorn! (Anarchistlibrary.org / Ardent Press)
-Annabelle Sreberny (SOAS, UK)

21:00 «Ιmaginary Futures: Από τις Νοήμονες Μηχανές στο Παγκόσμιο Χωριό»
Ομιλητές:
-Richard Barbroοk (Hypermedia Research Center, UK)
-Κορίννα Πατέλη (Τεχνολογικό Πανεπιστήμιο Κύπρου)

ΕΡΓΑΣΤΗΡΙΑ:

19:00 «Ετεροκανονικότητα – Ομοκανονικότητα: Όψεις του ίδιου νομίσματος»
Ομιλητές: – Πάολα
-Μάρκος Χατζηπιέρας
-Ομάδα Αποδόμησης Φύλου «Losotras»

20:00 «Αξιοποίηση ή Εκποίηση: Το Οπτικοακουστικό Αρχείο της ΕΡΤ»
Ομιλητής: -Γιώργος Παπανικολάου (P2P Foundation)

21:00 «Διαδίκτυο & Κοινωνία – Μία Ριζοσπαστική Θεώρηση»
Ομιλητής: -Christian Fuchs (Uppsala University, με βιντεοσκοπημένη ομιλία)

Παρασκευή 27/5
“ΚΟΙΝΩΝΙΕΣ ΣΕ ΕΞΑΙΡΕΣΗ”

ΟΜΙΛΙΕΣ:

19:00 «Η Διάλυση του Κοινωννικού Ιστού: Κοινωνικά Μέτωπα – Αντιστάσεις & ο Μετανάστης ως Σημείο Ρίξης»
Ομιλητές:
-Αμπντούλ Χατζί, Γιουσέφ Μπαχί. Νίκος Μαρκετάκης (Φόρουμ Μεταναστών Κρήτης)
-Class War Phoenix Council (με απομακρυσμένη επικοινωνία)
-Iara Lee (Cultures of Resistance)

21:00 «Κοινωνικοί & Eργατικοί Aντιθεσμοί: Eμπειρίες & Προοπτικές»
Ομιλητές: -Raul Zibechi (Ακτιβιστής – Συγγραφέας, Ουρουγουάη,με απομακρυσμένη επικοινωνία)
-Σταύρος Σταυρίδης (Καθηγητής ΕΜΠ)
-Κώστας Χαριτάκης (εργατική εφημερίδα Δράση)

ΕΡΓΑΣΤΗΡΙΑ:

19:00 «Κραυγές Ελευθερίας από τα Κολαστήρια των Φυλακών»
Ομιλητές: – Μέλος της κολεκτίβας “June 11th”(USA)
– Ανταποκρίσεις από Κρατουμένους στις Ελληνικές Φυλακές

20:00 «Εισαγωγή στη Θεωρία και στην Πράξη του Αναρχοφεμινισμού»
Ομιλήτρια: -Leona (San Francisco, Ardent Press)

21:00 «Η Θέση της Γυναίκας πριν και μετά τις Αραβικές Εξεγέρσεις»
Ομιλήτρια: -Lobna Darwish (Anarchist from Cairo – τηλεδιάσκεψη )

Σάββατο 28/5
“ΚΟΙΝΩΝΙΕΣ ΣΕ ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ”

ΟΜΙΛΙΕΣ:

17:00 «Τοπικές Αυτοθεσμίσεις»
& προβολή του ντοκυμαντέρ «Us Now» (dir: Ivo Cornley)
Ομιλητές: -Κώστας Φωτάκης (Μέλος των επιτροπών «Δεν πληρώνω»)
-Πάνος Τότσικας (Μέλος της Επιτροπής για τη Δημιουργία Μητροπολιτικού Πάρκου στο Ελληνικό)
-Φώτης Γιάγκας (Πρωτοβουλία για την Κοινωνική Υπεράσπιση του Σιδηροδρόμου)
-Μovement for justice in El Barrio ( Συνέλευση Κατοίκων Ανατ. Harlem)
-Alex Bradley, Marie Skoczylas (East End Mutual Aid, Pittsburgh, PA)

19:00 «Από την Οικονομία της Κρίσης στη Ρωγμή της Ελευθερίας»
Ομιλητές: -David Harvey (CUNY)
-Γιώργος Καλής (Autonomous University of Barcelona, με βιντεοσκοπημένη ομιλία)

21:00 «Ανατροπή και Οικειοποίηση: η Πολιτική στα Χέρια της Κοινωνίας»
Ομιλητές: -John Holloway (Autonomous University of Puebla)
-Αλέξανδρος Κιουπκιολής (Kαθηγητής ΑΠΘ)
-Ναουφάλ Ελ Σαντίκ Ομέγια (TUN)
-Κοινότητα Tarnac / Περιοδικό Tiqqun

ΕΡΓΑΣΤΗΡΙΑ:

19:00 «Συνάντηση Ελεύθερων Κοινωνικών Χώρων»

19:00 «Post Left Anarchism: η Αναρχική Σκέψη πέρα από τον Αριστερισμό»
Ομιλητής: -Aragorn! (Anarchistlibrary.org / Ardent Press)

20:00 «Πέρα από τις Ιδεολογίες»
Ομιλητής: -Keith Dowman

21:00 «Class Wargames»
Ομιλητής: -Richard Barbroοk (Hypermedia Research Center, UK)

Κυριακή 29/5
“ΠΛΑΝΗΤΗΣ ΓΗ – Ο,ΤΙ ΛΕΙΠΕΙ ΠΛΑΘΕΤΑΙ”

ΟΜΙΛΙΕΣ:

17:00 «Τhe Day After»
Ομιλητές: -Δημήτρης Δεσύλλας (Ακτιβιστής του Αντιπυρηνικού Κινήματος, USA)
-Mέλος από το Αντιπυρηνικό Παρατηρητήριο

19:00 «Η Διαχείριση των Απορριμμάτων στα Χέρια της Κοινωνίας»
Ομιλητές: -Γιώργος Βλάσσης (Λευκίμμη)
-Κάτοικοι από την Κερατέα
-Μέλος από την Πρωτοβουλία Συνεννόησης για τη Διαχείριση των Απορριμμάτων

21:00 «Οριζόντια Οικονομία, μια άλλη Προοπτική»
Ομιλητές:
-Edite Prates, (Κίνημα των Ακτημόνων MST, Βραζιλία.- τηλεδιάσκεψη)
-Μέλος από το Συνεταιρισμό Εναλλακτικού & Αλληλέγγυου Εμπορίου “Ο Σπόρος”
-Γιώργος Φούφας (Αντιεξουσιαστική Κίνηση Αγροτών)

ΕΡΓΑΣΤΗΡΙΑ:

17:00-22:00 «Παζάρι Οικολογικών Προϊόντων & Χρηστικών Αντικειμένων»
Διοργάνωση: Κολεκτίβα “Κυψέλη”

17:00 «Παρασκευή Οικολογικού Σαπουνιού»
Διοργάνωση: Κολεκτίβα “Νέα Γουινέα” – http://www.neaguinea.org

18:00 «Ανοιχτή Συνάντηση Ομάδων Εναλλακτικού Εμπορίου & Οριζόντιας Oικονομίας»

18:30 «Κατασκευή μικρής Οικιακής Ανεμογεννήτριας από απλά υλικά»
Διοργάνωση: Κολεκτίβα “Νέα Γουινέα” – http://www.neaguinea.org

20:00 «Σπιτικό Φαρμακείο από Βότανα»
Διοργάνωση: Κολεκτίβα “Νέα Γουινέα” – http://www.neaguinea.org

Advertisements

Σχολιάστε

Εισάγετε τα παρακάτω στοιχεία ή επιλέξτε ένα εικονίδιο για να συνδεθείτε:

Λογότυπο WordPress.com

Σχολιάζετε χρησιμοποιώντας τον λογαριασμό WordPress.com. Αποσύνδεση / Αλλαγή )

Φωτογραφία Twitter

Σχολιάζετε χρησιμοποιώντας τον λογαριασμό Twitter. Αποσύνδεση / Αλλαγή )

Φωτογραφία Facebook

Σχολιάζετε χρησιμοποιώντας τον λογαριασμό Facebook. Αποσύνδεση / Αλλαγή )

Φωτογραφία Google+

Σχολιάζετε χρησιμοποιώντας τον λογαριασμό Google+. Αποσύνδεση / Αλλαγή )

Σύνδεση με %s


Αρέσει σε %d bloggers: